Wolontariat

Program „Rally-o w schroniskach”

Rally obedience jest sportem, w którym mogą brać udział psy wszystkich ras oraz wielorasowe, szczenięta (od 6 m-ca), psi emeryci a nawet psy z niepełnosprawnością. Łączy on ćwiczenia posłuszeństwa z podstawowymi elementami agility. Drużyna przewodnik i pies mają za zadanie pokonać tor złożony z szeregu ćwiczeń-stacji.

Od kwietnia 2016 roku realizuję Program „Rally-o w schroniskach” w Schronisku dla bezdomnych zwierząt we Wrocławiu. Celem programu jest propagowanie adopcji zwierząt schroniskowych poprzez nauczenie psów zasad podstawowego posłuszeństwa przydatnych w życiu codziennym, a także pokazanie, że schroniskowy pies także potrafi! Treningi odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu a finałem naszych ćwiczeń jest prezentacja psich umiejętności podczas startu w ogólnopolskich zawodach Rally obedience.

Nasza schroniskowa drużyna składa się z 4-6 wolontariuszy, którzy regularnie trenują swoich podopiecznych pod moim okiem. Wraz z grupą założyliśmy sobie, że do ćwiczeń wybieramy psy z najmniejszą szansą na adopcje – starsze, długo przebywające w schronisku, mniej urodziwe lub z widocznymi problemami behawioralnymi.

Promuję adopcję psiaków, biorących udział w programie poprzez media społecznościowe, prezentując ich sylwetki i sukcesy. W październiku 2016 roku wolontariuszka Ola wraz z Aresem zajęli 12 miejsce na poznańskich zawodach. O dokonaniach naszego team’u pisały również media.

Darmowe konsultacje behawioralne

Udzielam darmowych konsultacji behawioralnych dla osób, które adoptowały psy w TOZ Schronisko dla bezdomnych zwierząt we Wrocławiu. Podczas takiego spotkania omawiam szczegółowe kroki, które należy podjąć, aby pies zadomowił się w nowym miejscu, a także uczę podstaw komunikacji i wprowadzenia kontroli zasobów. Spora część schroniskowych psów posiada duży „bagaż” doświadczeń, niekiedy nieprzyjemnych. W trakcie takiej konsutacji wspólnie dochodzimy do źródła problemu i układamy plan pracy, dzięki któremu Wasz nowy członek rodziny ma szansę na nowe, wspaniałe życie.

Wolontariat w TOZ Schronisko dla bezdomnych zwierząt we Wrocławiu

Jako wolontariusz wspieram wrocławskie schronisko na wielu płaszczyznach:

  • promuję adopcję bezdomnych psów podnosząc świadomość społeczną nt. problemu oraz publikując sylwetki psów do adopcji w mediach społecznościowych
  • przeprowadziłem interesujące badanie społeczne, ukazujące obraz relacji opiekuna z psem oraz ich życia codziennego „Ja i mój pies”, w którym wiele pytań dotyczyło problemu bezdomności zwierząt w naszym kraju.
  • udzielam darmowych konsultacji behawioralnych dla osób, które adoptowały psy z wrocławskiego schroniska
  • upowszechniam tematykę bezdomności w mediach społecznościowych
  • cyklicznie biorę udział w eventach organizowanych przez TOZ Schronisko dla bezdomnych zwierząt we Wrocławiu, podczas których udzielam darmowych porad gościom schroniska
  • edukuję wolontariuszy z zasad komunikacji z psami oraz BHP
  • osobiście trenuję ze schroniskowymi psami
  • pomagam nowym opiekunom w wyborze odpowiedniego dla nich psa